Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

VŠEOBECNÉ TRADIČNÍ FORMY PŘÍPRAVY BYLIN

Nálev (Infuse)
Infuse je nejčastějším způsobem přípravy jemných květů, natí, listů a čerstvě natrhaných bylin. K přípravě obvykle užijeme 1 objemový díl práškové (tedy 2 objemové díly řezané drogy - sušené byliny) na 32 objemových dílů vody. To odpovídá - pro lepší představu poměru 1 čajové lžičky práškové (2 čajovým lžičkám řezané drogy - sušené byliny) na 6 - 8 obj. uncí (1,75 - 2,32 dcl) vody. Voda by měla mít teplotu kolem 80°C, tedy před varem (nikoliv vroucí). Obvykle zalijeme drogu vodou, necháme 5 - 10 minut odstát, poté scedíme a popíjíme. Pro zvýšení efektu můžeme před vlastní přípravou navlhčit bylinu menším množstvím (několika kapkami) studené vody. Nálev se doporučuje vypít v den přípravy (připravit tedy 600 ml. - 1 ltr. nálevu). Tento uchováváme v průběhu dne v termosce. Lze dochutit včelím medem.

Odvar (Dekoktum)
K přípravě obvykle užijeme 1 objemový díl práškové (tedy 2 objemové díly řezané drogy - sušené byliny) na 32 objemových dílů vody. To odpovídá - pro lepší představu poměru 1 čajové lžičky práškové (2 čajovým lžičkám řezané drogy - sušené byliny) na 6 - 8 obj. uncí (1,75 - 2,32 dcl) vody. Sušenou bylinu navlhčíme, smícháme se studenou vodou a pozvolna uvedeme do varu. Na mírném plameni (pod pokličkou) vaříme 20 - 30 minut. U kořenů a kůr (lýk) je obvykle doporučováno doplnit úbytek vody varem do původního objemu (přidáním vody). Naopak u řezaných natí, listů nebo květů úbytek objemu varem nedoplňujeme. Poté odvar scedíme, případně ochutíme a popíjíme. Pro zvýšení efektu se doporučuje u některých bylin, převážně kůr, lýk a kořenů ponechat bylinu namočenou ve studené vodě 1 - 2 hodiny před vlastním varem (macerace).Odvar se doporučuje vypít v den přípravy (připravujeme tedy 600 ml. - 1 ltr. odvaru denně). Tento uchováváme v průběhu dne v termosce. K dochucení lze použít nejlépe včelí med.

Silný odvar
V závislosti na užitém druhu drogy (sušené byliny) jsou doporučovány dva postupy přípravy silného odvaru. Prvním je prodloužení doby varu. Užívá se především u lýk a kořenů, kdy máme k dispozici větší nerozmělněné kusy, vyžadující delší dobu pro uvolnění aktivních látek do odvaru. Při druhém způsobu ( kdy užíváme malých kousků, ale i přesto chceme dosáhnout silnějšího efektu ) navlhčíme drogu večer před přípravou (macerujeme) a v přípravě varem pokračujeme ráno následujícího dne. V obou případech se doporučuje po scezení ještě tlakem na vyluhovanou drogu získat co nejvíce kapaliny.

Tinktura
Obvykle připravujeme v poměru 1 objemový díl sušené byliny se 4 díly alkoholu o koncentraci kolem 50% (popisovány jsou i časté kombinace 1 objemového dílu byliny se 2 obj. díly alkoholu a 2 obj. díly vody). Uložíme do uzavřené sklenice tmavohnědé barvy na 14 dní a každý den protřepáváme. Po 14 dnech přefiltrujeme a opět uložíme do skla tmavohnědé barvy, kterou uchováváme při pokojové teplotě. U některých drog je tinktura nejvhodnějším způsobem přípravy, poněvadž do alkoholu přejdou i aktivní látky , které nejsou ve vodě rozpustné. Takto připravenou tinkturu přidáváme do čaje či vody, denní dávky obvykle v rozmezí 30 -60 kapek (1 - 2 ml.) 2 - 3 x denně v závislosti na druhu byliny. U některých je třeba vyšší opatrnosti a dávkování upravit popř. snížit dle obsahovaných látek uvnitř a momentálního zdravotního stavu.

Macerace
Je nejjednodušší metodou přípravy. V obvyklém poměru (viz výše) se smísí sušená bylina se studenou vodou a nechá vyluhovat přes noc. Poté se roztok scedí a popíjí. Do vody tak mohou přejít aktivní substance, které může alkohol nebo teplota poškodit. Takto lze alternativně upravit i tablety nebo kapsle, kdy je rozpustíme ve vodě nebo jiné tekutině.

Koupele a bylinné přípravky k omývání
Další metodou užívanou v nativní medicíně domorodých komunit jsou bylinné koupele. V tamnějších podmínkách jsou po tisíce let užívány byliny k přípravě roztoků k omývání nebo jsou přidávány do teplé vody, ve které je pacient ponořen. Tato metoda má vliv nejen na vlastní kůži, ale přes kůži a podkoží dochází také k velmi aktivnímu přenosu aktivních látek až do krevního systému. Obvykle jsou v domorodých podmínkách užívány čerstvé byliny, naši alternativou může být přidání 0,6 - 0,8 ltr silného odvaru nebo nálevu. Doba, po kterou by měl pacient setrvat v koupeli je doporučena na minimálně 10 minut.

Pokud není uvedeno bližší doporučené dávkování přímo na obalu výrobku!

PERUÁNSKÉ BYLINY

JEDNODRUHOVÉ BYLINY

ČAJOVÉ SMĚSI

30.7.2011

contents ©2024 www.bionebe.cz | Standa-David.com