Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

Máme zájem o wellness – nestojíme o illness

Fyzická a psychická pohoda – tak bychom mohli charakterizovat slovo wellness. Stejně jako slovo fitness je slovo wellness v posledních letech používáno velmi často. V jeho názvu je zakotveno anglické slovo „well“, což je v českém překladu „dobře, dobrý“. Velmi pozitivní slovo, které bychom si měli říkat každé ráno po probuzení. I když nám je do podvědomí z našeho okolí zbytečně podsouváno slovo opačné – nemoc, tedy „ill“ neboli „illness“, a než dojedeme z Brna do Prahy nebo skončí celovečerní film zjistíme, že nám vlastně kape z nosu a pobolívá v krku. Nikdo přece nemá zájem o nemoc a pobyt na lůžku. Nikdo o nemoc nestojí a nikdo nemá zájem investovat své peníze do „illness pobytu“. Lidé mají zájem investovat své peníze do wellness pobytů, protože se chtějí cítit dobře, být šťastní a fit.  

Hýčkejme sami sebe

Cítit se dobře. To bychom si přáli všichni. Občas se však každý může ocitnout ve své psychické i fyzické nepohodě, být tzv. nesvůj a od slova well se mohl na chvíli vzdálit. Je to zcela přirozené. V tento moment bychom měli nastoupit do vlaku se jménem Wellness, který nás odveze do prostoru pohody a klidu. Sami se vydáme na cestu za pocitem jménem wellness. Představa o wellness však může pro každého znamenat něco jiného. Někteří odcházejí do fitka, jiný potřebuje pobyt v přírodě nebo se nechat hýčkat na masážích či kosmetice, další touží po schůzce s přáteli či posezení u vynikající večeře a skvělém víně, někdo odchází do sauny atd. Směr wellness si tedy určujeme my sami a děláme to, co nás baví, co nás naplňuje pocitem štěstí a vnitřní harmonie.

Jak pojem wellness vnímáme u nás?

Slyšíme-li slovo wellness, představujeme si ihned saunu, vířivku, Knaippův chodník nebo ledové vědro. Slovo wellness je u nás vnímáno jako terapie, program nebo jiná lázeňská procedura, která náš organismus ozdraví, očistí a zbaví svalového napětí a stresu. Pojem wellness však skrývá i mnoho dalších praktik a pojmů:

-          Výzva ke sportu                          

-          Výzva ke zdravé stravě

-          Výzva ke kolektivním činnostem

-          Výzva ke komunikaci s lidmi

Mezi těmito pojmy existuje souvislost se slovem wellness a mezi všemi těmito pojmy neexistují žádné hranice. Můžeme si vybrat jenom jednu z těchto činností nebo všechny, a přesto jsme v prostoru wellness, v prostoru a při činnosti, kterou máme rádi, a která nás naplňuje. Činnosti, které máme rádi, vnímáme všemi smysly, každou buňkou svého těla, ozdravujeme se a zapomínáme na nemoci, stres a deprese. V České republice se setkáváme s pojmem Wellness centrum a také s pojmem SPA. Jaký je mezi nimi rozdíl? Wellness centrum nám nabízí preventivní a terapeutické procedury (sauny, vířivky, masáže, kosmetiku, relaxační centrum, restauraci se zdravou výživou atp). Pod pojmem SPA spíše hledejme péči spojenou s vodními procedurami (lázeňství, masáže vodou, skotské střiky, pití léčivých vod, zkrátka veškerá péče s obyčejnou vodou, ale i vodou minerální či mořskou.) Velmi často bývají tyto dva pojmy v jednom místě propojené. Označují se jako Wellness&SPA.  U obou těchto pojmů v každém případě hledejme relaxaci, regeneraci, zdraví a krásu, vonné a bylinné koupele, terapii hudbou, zdravou gastronomii, aromaterapii, a to vše mnohdy i bez lékařsky vzdělaného personálu. Péčí o sebe pomocí přístupu wellness obnovujeme každou buňku našeho těla. Dochází k regeneraci kůže, krve, plic, srdce, kostí, očí, svalů, ale zejména mozku a metabolismu.

Tipy pro domácí wellness

Máte rádi bazén nebo napuštěnou vanu, že by vám záviděla i „lochness“? Není nic jednoduššího, než si doma po rušném a náročném dni připravit v koupelně své vlastní wellness. Obklopit se příjemnými vůněmi, zaposlouchat se do uklidňující hudby, zapálit si relaxační svíčku a nechat myšlenky volně proudit. Vytvořte si sami bohatou sbírku vlastních vůní, které jsou vám příjemné a pro vás uklidňující a relaxační. Můžeme doporučit bergamot, jasmín, grapefruit, santalové dřevo, eukalypt, citron, vanilku nebo třeba růži. Výbornou pomůckou jsou masážní mořské houby nebo lufa pro jemný peeling pokožky. Živé květiny jsou v prostorech bazénu a koupelny samozřejmostí a konzumace bylinných čajů nebo vody nutností.

Dáváte přednost raději sprše, protože rádi cítíte proud tekoucí vody? Střídáním teplé a studené vody je výrazně podporováno prokrvení pokožky a zrychluje se metabolismus, zejména tuků. Budeme-li navíc používat masážní lufu a masírovat pokožku na stehnech pravidelně, ušetříme za čas peníze za drahé krémy proti celulitidě. Vonné esence v blízkosti sprchy všem tuto příjemnou masáž jenom umocní a zpříjemní. Živé květiny by opět neměly chybět.

Ať už patříme mezi ty, kteří rádi navštěvují skupinová wellness nebo ty, kteří dávají přednost domácímu wellness, v obou případech se všichni chceme cítit skvěle a fajn. Další kosmetické procedury a zdravá výživa našemu stavu fyzické a psychické pohody jenom prospívají. Lidé mají zájem slyšet příjemná slova, tipy pro větší klid a pohodu nebo informace o zdravém životním stylu. Lidé dnešního světa mají zájem cítit se „well“ a nikoli „ill“.

16. 11. 2012

contents ©2024 www.bionebe.cz | Standa-David.com