Červená řepa
- levná zelenina, která je hitem podzimu a dokonce i zimního období. My jsme u nás zvyklí na červenofialovou bulvu, jejíž přírodní rostlinné barvivo betanin nám, spíše než užitek uvnitř našeho organismu, přinese především barevnou pestrost pokrmů na našich talířích.
Červená řepa je oproti ostatní zelenině velkým zdrojem KŘEMÍKU, který je nezbytný pro likvidaci nežádoucích vysokých hladin hliníku. Hliník se nám kumuluje v mozku a zbytečně tím zatěžuje celou naší nervovou soustavu. Hliník je v toxikologii považován za nervový jed!
Červená řepa obsahuje dále KYSELINU LISTOVOU, která je velmi ceněna pro naši duševní pohodu, zejména tvorbu hormonů a neurotransmiterů (dopamin, noradrenalin). Kyselina listová je vitamín skupiny B, nezbytný pro lepší vstřebávání bílkovin, podílí se na tvorbě červených krvinek a tím zásobuje buňky kyslíkem či se stará o správné dělení buněk a růst tkání.
Pro dodání energie a větší sílu nám červená řepa aktivuje enzym obsahující síru, zvaný metionin, který je stavební jednotkou našich bílkovin.
Červená řepa je bohatá zároveň na DRASLÍK, který zajišťuje odvod vody z těla a odkyselení tkání, vaziv a svalů. Lze ji tedy proto považovat za přírodní diuretikum.
Levná očistná kúra z červené řepy: 100 ml denně syrové čerstvé šťávy z červené řepy po dobu cca 10 dní.
Pozn. Pro obsah kyseliny šťavelové by si její konzumaci měli správně, a spíše v menším množství, regulovat zejména lidé se zvýšenou tvorbou LEDVINOVÝCH KAMENŮ, ve kterých přavažují šťavelany (oxaláty). Nicméně vzhledem k blahodárným účinkům červené řepy na náš organismus, čímž je mj. ODKYSELENÍ svalů a tkání v organismu, by červenou řepu měli do svého jídelníčku zařadit i tito lidé, neboť je zásadotvorná, avšak měli by ji konzumovat s větší střídmostí!
Sušená červená řepa je u nás k dispozici ZDE
|