Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

Vlasy jsou nádherný šperk každé ženy

Vlasy jsou považovány za zdravotní barometr. Obsahují spoustu minerálů a již od pradávných dob se jich používalo jako důkaz při podezření z otravy rtutí nebo arzénem. Vlasy byly odjakživa chloubou každé ženy, ale v současné době dbají na své vlasy také muži. Málokdo má v dnešní době vlasy přirozené. Nedotčené vlasy dnes můžeme pozorovat snad už jen u dětí. Mladé dívky nejsou často spokojeny s barvou svých přirozených vlasů, a tak s nimi již od raného věku experimentují, barví je a různě tvarují pomocí kosmetických přípravků, jejichž složení je mnohdy na pováženou. Za krásné, zdravé a pevné vlasy utrácíme milióny. Postupem času ale nakonec zjistíme, že jejich vzhled nebo barva je dána nejen geneticky, ale mnohdy si tento šperk poškozujeme sami svým chybným přístupem ke svému životnímu stylu a přílišnou péčí.

Vlasy se skládají z velké části z bílkoviny keratinu, stejně jako NEHTY . My však z vlasů vidíme pouze jejich stvol. Vše důležité se skrývá pod pokožkou (kořínek, cibulka, váček, mazové žlázy, cévky atd.). To vše je velmi dobře známo lidem pracujícím v kadeřnických salónech. Umí zkrátka s našimi vlasy zázraky, dokáží poradit a pomoci vybrat správné kosmetické přípravky. Nemohou však ovlivnit naše genetické předpoklady, naše životní situace, náš způsob životního stylu nebo dokonce naše nemoci.

Barva vlasů

Za barvu vlasů, stejně jako barvu očí nebo kůže může melanin (barevný pigment). Genetika je neúprosná a ať děláme, co děláme, zkrátka jsme zdědily tolik melaninu, kolik nám mohli dát naše rodiče. Barva vlasů se může postupem času měnit. Narodilo se nám blonďaté miminko a už ve dvou letech pozorujeme, jak jeho vlásky tmavnou. Barva vlasů je však spojována nejen s genetickými předpoklady, ale zároveň s metabolickými nebo nutričními změnami v našem organismu a pobytem v našem okolním prostředí. Často nás také trápí brzké šedivění vlasů. Šedivění vlasů je přirozený jev, kdy si uvědomujeme, že stárneme. Muži většinou začínají šedivět dříve než ženy a se stále vyšším věkem produkce melaninu klesá. Pokud se šedivé vlasy objevují již dříve než kolem 35 let, může se jednat o příznak anémie (chudokrevnost), kdy dochází ke snížení počtu erytrocytů (červených krvinek) a klesá hemoglobin, který je přenašečem kyslíku v organismu. Zcela jistě se nepotřebujeme zbavovat hemoglobinu a už vůbec ne podporovat jeho likvidaci tím, že si dáme konzervované jídlo, kde nám např. aditivum dusitan sodný (E 250) podporuje přeměnu hemoglobinu na methemoglobin. Pokud se tak stane dospělému jedinci, jeho organismus to zvládne sám, jsou-li v pořádku enzymy účastnící se biochemických procesů v organismu. Pokud toto aditivum podáte kojenci, který nemá zcela jistě vyvinutý enzymatický systém (do cca 6 měsíců věku dítěte), aby došlo k přeměně methemoglobinu zpět na hemoglobin, může vám kojenec zemřít, protože se mu v těle nepřenáší kyslík. Tak to už si přeci nepřeje vůbec nikdo. Ovšem, že kojenci nepodáváme žádnou vakuově balenou uzeninu apod., byl to jen příklad, co takový dusitan sodný dokáže. Základem předcházení CHUDOKREVNOSTI je vždy kvalitní strava a v tomto případě strava bohatá na železo, vitamín E, vitamín B12 a vitamín C. Také vlasy po takové terapii u mladých lidí postupně obnoví zpět svoji barvu. Vznikne-li však vlivem vyššího věku jednou šedivý vlas, velmi obtížně navrací zpět svoji barvu, spíše vůbec. Vliv na změnu barvy vlasů může mít i zásah radioterapie nebo chemoterapie. Nově narůstající vlasy mohou být po těchto terapiích dokonce tmavší, než byly původní. Nicméně šedivé vlasy mají i své dobré stránky. Mnohé z žen si s klidným svědomím může přiznat, že šedivé vlasy jsou u některých mužů zkrátka sexy.

Ztráta vlasů

Vlasy ztrácíme každý a každý den. Dospělí jedinci mají na hlavě kolem 150 tisíc vlasů. Nejvíce vlasů mívají blonďatí lidé, nejméně ryšaví. Ženy pozorují změny zejména v těhotenství, kdy vlasy vypadávají, ztrácejí hebkost a lesk, ale zároveň rostou rychleji. Děje se tak v důsledku hormonálních změn. Ve starším věku, kdy dochází ke snížení hladiny estrogenu, vlasový stvol slábne a vlasy rostou stále v menším a menším množství. Vypadávání vlasů je opět spojováno se stresem, vysokými horečkami, podáváním některých typů léků nebo samotnými bakteriálními či virovými nemocemi. Obecně bychom mohli charakterizovat ztrátu vlasů vždy s hormonální změnou v organismu (také porucha štítné žlázy). Vlasy mohou dále padat i při předávkování některými vitamíny a stopovými prvky (zejména vitamín A, selen). Ztrátu vlasů pociťujeme také při běžných úkonech, jakými jsou česání, umývání nebo vysoušení vlasů. Barvy na vlasy s podivným složením při vypadávání vlasů hrají také nemalou roli. Zvláště používáme-li jich sami a nikoli pod dohledem kadeřníka.

Blond vlasy

V níže uvedeném odstavci si můžete pročíst a zároveň vyzkoušet recepty, kterých se používalo v dávné minulosti, kdy ještě kosmetika nebyla tolik ovlivněna chemií a dávalo se přednost přírodním prostředkům.

Doporučení pro vlasy

Šampony: Použití určitých rostlin podle různého zabarvení vlasů.
Pro světlé vlasy (květy heřmánku nebo výtažek z kořene reveně, citronová šťáva).
Pro tmavé vlasy (čaj z rozmarýnu nebo z březových listů, ovocný ocet).
Pro šedivé vlasy (čaj z chrpových květů, ovocný ocet).

Bylinný - jedna plná hrst bylin (kopřivy, květy heřmánku, lipový květ, měsíček, rozmarýna nebo šalvěj), 750 ml vody.  Vše necháme 10 minut vařit, pak dalších 10 minut vyluhovat a nakonec scedíme. Šampon můžeme ještě několika kapkami ÉTERICKÉHO OLEJE příslušné byliny více aromatizovat. Účinek je výraznější, přidáme-li ještě 10 až 15 ml gelu aloe vera.

Citrusový pro lesk – 2 polévkové lžíce mydlice, ½ litru vody, 2 polévkové lžíce citrónové nebo pomerančové šťávy, 2 vaječné žloutky, 2 kapky éterického CITRONOVÉHO nebo POMERANČOVÉHO oleje. Nať mydlice s uvedeným množstvím vody povaříme a pak přidáme ostatní přísady. Vše necháme 10 minut vyluhovat a pak slijeme.

Vaječný pro suché vlasy – 2 vaječné žloutky, 1 vaječný bílek, 1 čajová lžička medu, šťáva z jednoho citronu, 5-10 ml rostlinného oleje. Všechny uvedené přísady důkladně smícháme, vlasy a pokožku tímto šamponem řádně namasírujeme a pak důkladně opláchneme.

Oplachovací prostředky: Použitím splachovacích prostředků se mají vlasy zbavit zbytků vápníku z vody, hlavně je ale používáme po mytí hlavy mýdlovými šampony.

Základní recept – 1 polévková lžíce sušených bylin nebo květů, 100 ml vody, 60 ml citronové šťávy (nebo ovocného octa). Byliny nebo květy se přelijí vařící vodou, nechají 10 minut vylouhovat a pak se přefiltrují. Potom přimícháme ovocný ocet nebo citronovou šťávu. Po umytí touto směsí vlasy ošetříme a již nesplachujeme. Takové oplachovací prostředky existují pro všechny typy vlasů.

Pro mastné vlasy – jedna čajová lžička tymiánu, jedna čajová lžička přesličky rolní, jedna čajová lžička šalvěje a jedna čajová lžička rozmarýnu. Uvedené byliny přelijeme vařící vodou, necháme 10 minut vylouhovat. Přefiltrujeme. Po umytí hlavy vetřeme do vlasů a již nevymýváme.

Pro jemné světlé vlasy – 1 vrchovatá lžička kopřivových a 1 vrchovatá lžička rozmarýnových listů, jedna čajová lžička heřmánkových květů. Byliny přelijeme vařící vodou, necháme 10 minut vylouhovat. Přefiltrujeme. Po umytí hlavy naneseme na vlasy a již neoplachujeme.

Pro všechny typy vlasů (oživuje a posiluje) – po jedné čajové lžičce sušených BŘEZOVÝCH LISTŮ a LEVANDULOVÝCH KVĚTŮ, 1 litr ovocného octa, několik kapek LEVANDULOVÉHO OLEJE. Byliny a ocet se naplní do nádoby, uzavřou a nechají 1 týden vylouhovat. Pak přefiltrujeme a přidáme levandulový olej. Při každém použití smícháme 1 díl splachovacího prostředku se 2 díly vody a masírujeme směsí vlasy i pokožku hlavy. Prostředek se nevymývá.

Pro lesklé vlasy – jedna plná hrst čerstvých kopřivových listů, ½ litru vody, ¼ litru ovocného octa. Listy kopřiv zalijeme vřelou vodou, necháme pak přikryté 3 hodiny vylouhovat. Scedíme, odvar smícháme s ovocným octem a naplníme do láhve. Po umytí vlasy důkladně propláchneme tímto kopřivovým octem a pokožku hlavy několik minut lehce masírujeme. Tento prostředek se z vlasů již nevymývá.

Pro lepší růst vlasů a jejich lesk – 125 ml piva. Po umytí hlavy polovinu tohoto množství piva vetřeme stejnoměrně do vlasů a necháme několik minut působit. Pak vlasy znovu důkladně omyjeme a zbylé pivo vmasírujeme. Již neoplachujeme. Pivní vůně se po krátké době vytratí.

Pro měkké a hedvábné vlasy – 125 ml plnotučného mléka. Mléko vetřeme do vlasů pomocí froté žínky a necháme asi ¼ hodiny působit. Pak vlažnou vodou spláchneme.

Tužidla: Aplikace tužidel je již do umytých a nesušených vlasů.

Medové tužidlo – 1 polévková lžíce medu, 250 ml vody, jedna čajová lžička ovocného octa. Med se rozpustí v teplé vodě, pak se přidá ovocný ocet. Pro světlé vlasy se místo vody používá výtažek z heřmánkových květů nebo kořenů reveně. Pro tmavé a rusé vlasy se rozpustí ve vodě jedna polévková lžíce červeně barvící henny. Vše se nechá 10 minut povařit na mírném plameni a pak se přidá med.

Pivní tužidlo – 125 – 250 ml piva. Pivo se do umytých vlasů stejnoměrně vetře a již neoplachuje.

Barvení a tónování: Tipy pocházejí z oblasti rostlinné říše, pomocí kterých je možno docílit změny nebo intenzity barvy vlasů.

Pro světlé vlasy – jeden šálek reveňových kořenů (rozemletých v mlýnku nebo hotových) se spaří horkou vodou a za přídavku trocha citronové šťávy se rozmíchá na snadno roztíratelnou kašičku. U suchých vlasů můžeme přidat olej nebo vaječný žloutek. Necháme 10 minut vylouhovat. Kašičku nanášíme štětečkem na vlasy a necháme v teple působit 30 – 60 minut. Pak důkladně propláchneme. Vlasy zesvětlají, když je propláchneme odvarem 2 plných hrstí heřmánkových květů na 1 litr vody)

Pro hnědé vlasy – Tónování pomocí slupek z vlašských ořechů. Pro přeliv počítáme s ½ šálkem v prášku ze slupek vlašských ořechů na ½ litru vody. Pro jedno barvení používáme asi 1 – 2 šálky na stejné množství vody. Po přidání 1 polévkové lžíce oleje vše smícháme v roztíratelnou kaši. Podle žádané intenzity barvení necháme směs ze slupek vlašských ořechů působit 20 – 40 minut. Černé vlasy získají ze slupek vlašských ořechů teplejší odstín. Osvěžení barvy lze získat u hnědých vlasů propláchnutí černým čajem.

Vlasové vody: Mají osvěžit, dezinfikovat a prokrvovat pokožku. Nepovzbuzují růst vlasů ani nemění jejich strukturu. Sestávají se zpravidla z alkoholu a bylinných přísad. Lze je připravit z březových listů, z listů kopřiv, fenyklových semen, heřmánkových květů, kořenů lopuchu, květů levandule, rozmarýnu, tymiánu a přesličky rolní. Mentholem lez zvýšit osvěžující účinky každé vody. Vlasové vody si můžeme vyrobit do zásoby, protože jejich trvanlivost je dobrá.

Základní recept č. 1 – 200 ml 50% alkoholu, 20 ml bylinné tinktury, případně 1-2 krystaly mentolu nebo 2-3 kapky éterického květního oleje. Všechny přísady se protřepáním řádně promísí a naplní do předem připravených nádob.

Základní recept č. 2 - 50 ml 70% alkoholu, 150 ml bylinného odvaru, případně 2 - 3 kapky éterického květního oleje. Všechny přísady se protřepáním řádně promísí a naplní do předem připravených nádob.

Zábaly a kúry: Mají přispět ke zlepšení stavu vlasů. Působí proti roztřepeným a křehkým špičkám vlasů, dodají vlasům intenzívnější lesk a usnadňují jejich česání.

Pro křehké vlasy – olejový zábal – 1-2 polévkové lžíce mandlového, olivového, AVOKÁDOVÉHO nebo karotenového oleje. Zahřátý olej se nanese na vlhké vlasy a nechá se působit 1 hodinu. Pak se velmi důkladně z vlasů vymyje.

Pro narušené, matné vlasy – kúra s olejem a citronem – 30 ml zahřátého olivového oleje a 30 ml citronové šťávy se smíchá a směsí ošetří vlhké vlasy. Nechá se 1 hodinu působit a pak důkladně vymyje.

Pro slabé a lámavé vlasy – zábal z vajec a piva – 1 vejce a 30 ml piva se smíchá a rozetře po vlhkých vlasech. Nechá se ¼ hodiny působit a pak se důkladně vymyje.

Pro suché a křehké vlasy – zábal s olejem a hennou – 1 polévková lžíce avokádového oleje (nebo jiného ROSTLINNÉHO OLEJE), 1 polévková lžíce bezbarvé, neutrální henny, případně vaječný žloutek. Všechny uvedené přísady se smíchají v hladkou kaši a vetřou do mokrých vlasů (hlavně do jejich konečků). Nechá se působit ½ až 1 hodinu a pak důkladně vymyjeme.

Pro namáhané vlasy – zábal s bylinami a olejem – 60 ml olivového nebo jiného rostlinného oleje, po jedné lžičce sušených heřmánkových květů, kopřivových a březových listů, 1 vaječný žloutek, 1 polévková lžíce medu, 1 čajová lžička citronové šťávy, 2 – 3 kapky éterického rozmarýnového oleje. Olivový olej se zahřeje na vodní lázni. Pak přidáme byliny a necháme ½ hodiny louhovat. Vše přefiltrujeme a nakonec vmícháme vaječný žloutek, med, citronovou šťávu a rozmarýnový olej (vše, pokud již olivový olej téměř vychladl). Tato směs se pak rozetře v mokrých vlasech a na pokožce hlavy, kde se nechá asi 1 hodinu působit. Potom vše důkladně vymyjeme.

Další doporučení:

-    Při mytí vlasů nikdy nepoužíváme příliš horkou vodu. Vlasy ztrácejí barvu a lesk.
-    Příliš studená voda je také škodlivá, podporuje činnost tukových žláz a vlasy se snadno mastí.
-    Kartáče a hřebeny mají být omyvatelné.
-    Švédské bylinné kapky pomáhají při padání vlasů
-    Vlasy tak rychle nešedivějí, pokud se do nich vtírá pravidelně jablečný ocet
-    Proti lupům se osvědčuje mytí čajem z lipových květů
-    Při padání vlasů pomáhá koňský morek. Po umytí jej vtíráme a necháme několik hodin působit. Pak vymyjeme.

Zajímavost: Již po dlouhá desetiletí se pro krásné a zdravé vlasy používá ARGANOVÝ OLEJ z jader stromu Agránie trnité, jejíž hlavní domovinou je jihozápadní Maroko. Mnoho lidí zkoušelo tento vzácný strom vysadit i na jiných místech naší planety, avšak jejich pěstování se nikde jinde nezdařilo. Olej je lisován ručně a za studena, a proto jeho cena odpovídá jeho nejvyšší kvalitě.

Zdroj odstavce doporučení pro vlasy: Franziska von Au, Domácí recepty proti nemocem, 2000, 291 - 298

Foto: Morguefile

2.8.2011



contents ©2025 www.bionebe.cz | Standa-David.com