Přírodní produkty jsou prospěšné pro lidské zdraví a jejich výrobou a koupí podporujeme zároveň lepší životní prostředí

Říše rostlin - královna chemie a toxikologie darovala lidem svou léčivou moc a sílu

V průběhu roku 2013 se můžeme v oblasti bylin a rostlinných přípravků dočkat změn, které v případě schválení neprospějí obyčejným a především nemocným lidem. Připravuje se nová legislativa, kterou se chce omezit síla a moc bylin a rostlin. Bohužel to vypadá, že jenom nemocný člověk je perspektivní člověk pro nákup patentovaných, předražených a synteticky vyrobených léků. Nové, synteticky připravené léky vznikají přímo tryskovou rychlostí. Lidé ale postupem času více zjišťují, že syntetické léky jsou stále dražší a hemží se aditivy, které dokáže vymyslet a zkombinovat snad jenom člověk. Královna chemie a toxikologie - říše rostlin - se těmto kombinacím a chemickým výmyslům člověka asi nestačí divit. Obliba léčivek zřejmě proto roku od roku stále stoupá a lidé se vracejí zpět k tradičnímu bylinnému lékařství. Rostlinné lékařství je pro ně stále více cenově přijatelnější, volně dostupné a nemusejí tak pobývat hodiny v přecpaných čekárnách. Užíváním léčivých bylin se zároveň snižuje množství konzumace syntetických léků, čímž se zároveň snižuje nejen příjem chemicky vyrobených a v léku přidružených aditiv do organismu, ale zároveň vylučování takových škodlivin člověkem zpět do životního prostředí, kde jsou nevítané, nežádoucí a kde způsobují nenávratné ztráty. Ještě nebylo nikde zveřejněno, že by např. měsíček lékařský, senna, heřmánek, levandule, rakytník, lékořice, chaluha, jinan nebo mateřídouška kontaminovaly, na rozdíl od synteticky připravených léků, vodní zdroje nebo půdu či ohrozily na životě další živočichy žijící zde, na planetě, spolu s námi, s lidmi. GUANABANA GRAVIOLA, ANNONA MURICATAZ hlediska ekologie jsou rostliny a byliny navíc považovány za obnovitelný zdroj a jsou-li pěstovány ekologicky, žádný negativní dopad na životní prostředí nikomu nehrozí.

Velký důraz se klade na výzkum rostlin

Velké procento bylin a rostlin je podepřeno vědeckými studiemi a důkazy o jejich bezpečnosti. Ovšem, že existují ještě tisíce rostlin, kterým tyto důkazy chybí nebo nejsou dosud dostatečně prozkoumány. Lidé ale nehledají byliny, o nichž si nikde nic nepřečetli, o nichž nikdy a nikde neslyšeli. Spíše naopak, jejich nákupy jen dokazují, že lidé mají v oblibě byliny, které jsou známé již po dlouhá léta. Pravda je taková, že některé byliny jsou sice známy po dlouhá léta, avšak do Evropy a tím spíše do České republiky se do povědomí dostaly teprve před několika lety. Nechce se ani věřit, že může některým vadit také dovoz léčivých rostlin a bylin z jiných kontinentů a jejich seznámení s veřejností, zvláště, vykazují-li léčebné vlastnosti. Vědecké výzkumy o léčivkách mají široká rozpětí. Nejdůležitější jsou testy klinické, tzn. užití rostlin k léčebným účelům, množství užitých dávek, jejich bezpečnost pro člověka a důkazy o jejich účinnosti. Na základě údajů se stanovuje chemické složení rostliny a jejích částí vhodné k užívání člověkem. Mnoho léčivých bylin a rostlin jsou dlouhodobě užívány jako potrava člověka, a to je nejlepší výzkum, jaký kdy mohl být potvrzen, i když rostlina nebo bylina není z laboratorního hlediska dostatečně prozkoumána. Tradiční lékařské medicíny, kterými je např. ajurvédská nebo čínská spočívají právě v dlouhodobé konzumaci rostlin a bylin po mnoha staletí, což lze považovat za nejrozsáhlejší a nejdelší klinický výzkum, který kdo kdy uskutečnil. Po mnoho století se tímto způsobem selektují byliny bezpečné pro užívání člověkem a byliny, které si své místo díky nedostatečné účinnosti neudrželi. Příkladem může být takový podražec, který v dnešní době zakoupíme spíše v zahradnictví jako okrasnou rostlinu a nikoli v bylinářství či obchodu se zdravou výživou. Laboratorní testy sice u bylin a rostlin mnohokrát chybí, ale zdravý člověk jako indikátor bezpečnosti bylin je dostatečný důkaz pro jejich užívání. Mnoho bylin a rostlin užívají navíc zvířata žijící ve volné přírodě a pojďme si na rovinu přiznat, že ty žádný laboratorní výzkum pro svou konzumaci nepotřebují. Mají, na rozdíl od člověka, vyvinuté jiné instinkty a smysly, které jim bezpečně řeknou, zda tu či onu bylinu mohou sníst či nikoli.

V jednotlivých bylinách a rostlinách se nacházejí složky, které jsou obsaženy i v dalších bylinách, avšak nikde není poměr složek naprosto stejný. Jenom vzájemný poměr a synergie jednotlivých složek způsobuje větší či menší léčebný účinek byliny. Jedna bylina může obsahovat až stovky složek v různém poměru a to je možná kámen úrazu pro výrobce syntetických léků. Jejich léky tak složité nejsou a určení jejich složení a poměru není zase tolik složité jako u rostlin. Složení rostlin může být tajemně proměnlivé, díky měnícímu se podnebí, půdě, živinám v půdě, srážkám atp. Jsou tedy složité a komplikované, ale přesto se těší větší oblibě než syntetické léky. Výzkum rostlin a bylin by měl být zaměřen mj. také na to, aby nám z planety nevyhynuli tyto cenné přírodní zdroje, jež mohou skrývat převratné informace v oblasti zdraví a nové látky, které mohou preventivně chránit lidi před projevy zákeřných nemocí. Přežití některých druhů rostlin je vlivem komerčního sběru ohroženo, a proto je vhodné udržet jejich ekologický výskyt. Výzkum již dávno prokázal, že byliny a rostliny bez chemických zásahů, hnojiv a pesticidů mají lepší předpoklady pro kvalitní a bezpečné užívání lidmi. Člověk to však vzal za opačný konec. Vyzkoumal, rozhodl a dopustil, že bude léčit pesticidem. Co dodat? Bez komentáře.

Nejznámější aktivní složky v říši léčivých rostlin a bylin

Jsou to i stovky různých složek, v různém poměru, dále živiny, vitamíny, minerály, obvykle ve stopovém množství. Každá bylina a rostlina má svou specifickou chuť a léčebnou sílu. Záleží na fytochemickém složení, které je vskutku rozmanité a pro člověka dosud stále tajemné. Co si pod pojmem aktivních složek představit?

Alkaloidy a glykosidy – terapeutické vlastnosti, ale také vlastnosti toxické

Saponiny – často s protizánětlivými účinky, určitá podobnost s lidskými hormony

Taniny – antioxidanty a protizánětlivé složky

Silice – komplexy se širokým spektrem účinků (sedativa, stimulanty, případné insekticidy)

Kumariny – schopnost ředit krev

Fenoly – antioxidanty s protizánětlivými účinky

Flavonoidy – antioxidanty s charakteristickým žlutým nebo bílým pigmentovým zabarvením rostliny (plodu)

aj.

Pravda byla, je a nadále bude, že i s léčivými bylinami a rostlinami, užíváme-li je, musíme zacházet opatrně. K vedlejší reakci může vlivem fytochemického složení dojít, a proto je důležité dodržovat jejich předepsané dávkování, zvláště v případě, užíváme-li bylinu poprvé. Alergické reakce jsou vzácné, ale mohly by se objevit. V tomto případě je dobré začínat spíše s polovičním doporučeným dávkováním a v případě nežádoucí reakce užívání byliny ihned vysadit. Podobnost by se dala přirovnat k alergii na potraviny. Zvláštní pozornost by měla být věnována vzájemnému užívání léků a bylin. Mezi nejčastější kontraindikace vzájemného užívání léků a bylin patří skupiny léků antidepresiv, imunosupresiv, antiepileptik, antikoncepce nebo antikoagulanty. V tomto případě je nutná porada s lékařem, který tyto léky předepsal. V těhotenství a během kojení je většina bylin preventivně kontraindikována.

Výbornou kvalitu nezaručuje jenom velkovýroba

Vzpomeňme si např. na vynikající víno, které jsme konzumovali ve vinném sklípku, a které pocházelo od vinaře, jehož výrobní objem vyprodukovaných lahví se nemůže rovnat průmyslové výrobě. Přesto si kvalitu vinařova vína pochvalujeme. Stejné je to v případě výroby bylinných produktů. Drobní podnikatelé ve svých podnicích zaměstnávají lidi, které jejich povolání baví, znají jej do nejmenších detailů, dokážou poradit a jsou schopni se učit stále novým věcem. Dbají na kvalitu svých výrobků, neboť jsou si vědomi, že každá chyba se pro ně může stát mnohdy i likvidací jejich tolik vysněného domácího podniku. Nemají sice tolik peněz na drahé výrobní technologie, některé práce musejí udělat ručně, ale o to víc je jejich práce těší, nevadí jim, protože to dělají s láskou, pro svou rodinu a pro své stálé odběratele, kteří jsou s jejich prací a kvalitou výrobků velmi spokojeni.

Každého z nás občas může potrápit nějaký zdravotní problém. Záleží však na našem přístupu k léčbě. A protože má dnes každý možnost volby, názory jsou různé. Někdo dá přednost návštěvě přímo u lékaře a někdo už ani netuší, jak se jeho obvodní lékař jmenuje, protože dává přednost domácí léčbě. Zařazení bylin a bylinných přípravků do našeho kvalitního jídelníčku je klíč k prevenci před nemocemi. Byliny jsou obyčejným lidem známy už po dlouhá staletí. Nevidíme je v drahých reklamách, a přesto jsou stále lidmi oblíbené. Jejich síla a moc se nedají patentovat, jsou levné a může si je zakoupit každý bez možnosti lékařského předpisu. Bylinky si na planetě rostou tam, kde mají vhodné klimatické podmínky a vůbec netuší, že se o jejich záviděníhodných léčebných vlastnostech vedou rozsáhlé diskuze v jednotlivých státech a dokonce na mezinárodních úrovních. Co by takovým závistivým lidem asi řekly, kdyby dokázaly mluvit? Možná by jejich věty mohly znít:

„Milý lidé, proč nám závidíte? Protože jste dosud ještě úplně nepřišli na to, jak to děláme, že jsme tajemné, krásné, voňavé a žádané? Nezáviďte nám naše přirozené vlastnosti a raději nás pěstujte ekologicky, ať nevyhyneme! Máme tu mezi lidmi ještě hodně nedodělané práce, kterou bez naší pomoci mnozí zvládnou jen s velkými obtížemi. Chceme vám přece jenom pomáhat lépe žít.“

8. 1. 2013

contents ©2025 www.bionebe.cz | Standa-David.com