Chceme opravdu krásně vonět nebo jenom maskovat nepříjemný zápach z potu?
Položme si každý z nás nejdříve jednu otázku: „Opravdu po aplikaci parfému voním?“ - a odpovězte si na ní v duchu každý sám za sebe. Myslíte, že najdete v tomto krátkém článku také svoji odpověď?
Pod pojmem kosmetika se skrývá vše, co aplikujeme na naší pokožku. Veškeré líčení, krémy, masti, mýdla, zubní pasty, deodoranty, ale například také parfémy. Toto vše používáme k tomu, abychom se líbili a především krásně voněli. Díky tomu se zcela odlišujeme od ostatních živých tvorů, protože nikdo jiný z žijících živočichů žádnou kosmetiku nepoužívá. I domácí mazlíčci jsou nuceni na přání jejich majitelů kosmetiku používat, ačkoli sami tu potřebu nemají. Člověk je zkrátka jiný a má neustálou potřebu se lišit od přirozeného stavu, který mu byl do vínku dán. Na kosmetice není vůbec nic špatného, kdyby se ve většině případů skládala jenom z přírodních složek. V naprosté většině kosmetiky se ovšem vyskytují chemické látky a jedy, které na sebe člověk po dlouhá léta aplikuje, aniž by si uvědomil jejich škodlivé vlastnosti. Plné regály v obchodech s kosmetikou a reklama nám ze všech stran hlásají, že se taková kosmetika neustále prodává a je o ní obrovský zájem. Opak je však pravdou. Jde pouze o marketingový tah a psychický nátlak, který je na člověka vyvíjený. Mnoho jednotlivců nátlak špatně zvládá a nechává se unášet na vlnách reklam a billboardů, kterými je celá naše republika doslova posedlá. Nejedná se jen o mladé lidi, ale i střední generace či seniory. V každém věku lidé hygienu a kosmetiku vyhledávají a stále zkoušejí nové a nové věci, kterými by se odlišovali od ostatních a takového smýšlení využívají zároveň výrobci. Vyrábějí pro nás stále lepší a lepší kosmetiku, jak nám opět hlásá reklama. Máme ve vlasech lupy - použijeme šampon proti lupům, kazí se nám zuby - použijeme pastu, která předchází zubním kazům, potíme se - zamaskujeme pach svého potu deodorantem nebo parfémem. Nikdo nepátrá, proč se mu tvoří lupy, proč se mu kazí zuby nebo proč má jeho pot nepříjemný zápach. Máme tendenci maskovat a tlumit signály, které nám tělo tímto způsobem samo vysílá. Chce nám tím něco říci a chce, abychom ho poslouchali. V tento moment nikoho nenapadne, že by to mohl být počátek zdravotních potíží, nevšímáme si toho a raději aplikujeme „tlumič“, který je rychlejší. Co tím vyřešíme? Několik hodin dobrého pocitu a jinak vůbec nic.
Proč používáme parfém?
„To je přece jasné, chci krásně vonět.“ - to je možná odpověď. Skutečná odpověď je ale většinou jiná. Lidé se stydí za svůj vlastní pach a svou přirozenou krásu, a tak se maskují. Přírodní vůně a složení parfémů jsou neměnné. Co se může ale změnit je kůže každého z nás. Kůže je největší filtrační orgán, který člověk má. Skrze kůži se filtruje voda, vzduch, ale i látky s tuhou konzistencí. Díky tomu se přes kůži dostávají do organismu látky, se kterými si tělo vůbec neví rady. Ukládají se uvnitř nás, reagují se složkami přirozenými i nepřirozenými našemu tělu a vznikají látky nepopsatelného charakteru, které možná dosud nemají ani žádný název. Vznikají dále alergie, drobné záněty nebo velká zánětlivá ložiska, která opět tlumíme podivnými chemickými přípravky a léky. Kůže nám přece může napovědět, jak je na tom vnitřní část našeho těla. Kůže tedy plní nejen funkci ochranou před vnikem škodlivých látek, ale také filtrační, kde odvádí zároveň škodlivé látky pryč z našeho těla. To je důvod proč stejný parfém na kůži několika lidí může vonět zcela odlišně. Záleží na tom, v jakém zdravotním stavu se člověk právě nachází, stav jeho kůže, propustnost pórů na kůži a jaké složení má jeho vlastní pot. Esence z parfémů a zápach z potu a kůže se vždy smísí. Je-li neustále pot cítit kyselostí, odpadem a nepopsatelnou špínou, nepomůže nikomu žádný parfém, ale správný přístup ke svému vlastnímu tělu. Takový pot ani nejlepší parfém nezamaskuje, spíše naopak vzniká esence naprosto nedýchatelného a nepojmenovatelného druhu. Permanentní agresivní pot může být příčinou chybné stravy, nadměrného stresu, agresivní psychiky, hormonální poruchy a poruchy acidobazické rovnováhy. Budeme-li tyto možné příčiny ignorovat maskováním různými vůněmi, nikdy se nepříjemného zápachu nezbavíme a za čas na to organismus odpoví nemocí. Používání parfémů na maskování zápachu z pocení je jenom další cesta k nemoci. I člověka bychom mohli nazvat skládkou odpadu, který se uvnitř něho hromadí mnoho let. Budeme-li zápach ze skládky eliminovat vůněmi, nezlikvidujeme tím skládku, jen ji nakrátko zamaskujeme, ale skládka bude uvnitř nás neustále dál a za nějaký čas může začít tlít. Větší službu nám v tomto případě může udělat obyčejné přírodní mýdlo a voda než pořádná nálož vonné esence. Je-li opravdu odpověď, že člověk chce jen krásně vonět, pak tu pro takového člověka máme tip, jak si třeba doma vyrobit vlastní přírodní parfém. Takový člověk bude znát pravé složení, obsah pravých přírodních vůní a nikoli chemické náhražky vůní, které jsou u běžně používané kosmetiky velmi rozšířené. Odpověďmi syntetických vůní mohou být nepříjemné vyrážky, fleky na oblečení, bolesti hlavy a zanesené póry na kůži chemickými substancemi. Má někdo chuť experimentovat?
Tip na vlastní přírodní parfém
Pozastavili jste se někdy nad tím, jak mohou ty ovoněné vodičky v regálech drogerií a parfumerií stát takové množství peněz? Inu parfém je symbolem luxusu, potěšení, elegance. Není tedy divu, že jsou parfémy tradičními dárky, které těší ženy i muže po celém světě. Většina lidí má již nějakou svou oblíbenou vůni, kterou jejich partneři dobře znají a vědí tak, co darovat k narozeninám, Vánocům či výročí, pokud chtějí mít jistotu, že dárek nebude zklamáním. Zkusili jste ale už někdy překvapit svého partnera, rodiče nebo kamaráda tak osobním a originálním dárkem jako je vlastnoručně připravený parfém, který je třeba navíc pojmenovaný po daném člověku? Nebo udělejte radost sobě a namíchejte si parfém jen pro sebe. Takový, který v žádném obchodu nenajdete a navíc budete mít jistotu, že vám nikdy nedojde. Postup přípravy parfému není zase taková věda, jak by se mohlo zdát. Nepotřebujete doktorát z chemie ani vědeckou laboratoř, chce to ale mít chuť experimentovat, představu toho, co chceme vytvořit a trpělivost pro případ, že by se nezadařilo hned na první pokus.
Z čeho se skládá parfém?
Parfém se v podstatě skládá ze dvou hlavních složek: nosné látky parfému (podle typu olej nebo alkohol) a ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ, které zajistí žádanou vůni. Právě výběr a poměr jednotlivých esenciálních olejů je to, co činí každý parfém jedinečným. Aby byl parfém skutečně parfémem, měl by obsah vonných silic být mezi 20-30 %. Jejich kombinace je ale už jen a jen na vás. Měli bychom však vždy pamatovat na to, že parfém má mít takzvanou „hlavu“ (vůně, kterou ucítíme jako první, ale také nejrychleji odezní), „srdce“ (látky, které vyprchávají pomaleji a převládají po pár minutách) a „základ“ (složky, které se na pokožce zdrží nejdéle a voní po několik hodin). Množstevní poměr jednotlivých vůní by se měl pohybovat 40-50% základ, 30-40% srdce a 10-20% hlava. Klasické parfémy bývají kombinací několika desítek různých silic, to ovšem u vašeho parfému samozřejmě být nemusí. U domácí výroby platí spíše heslo, že méně je někdy více. Minimální počet vonných složek by však měl být tři (po jedné z vrchních, středních a základních vůní). Při vymýšlení vůně bychom měli šetřit i s množstvím. Vyzkoušejte vždy nejdříve kombinaci po jedné či dvou kapkách na bavlněný polštářek. Neukvapte se a nechte vůni rozležet a přičichněte opětovně po několika minutách a pak přibližně po dvou hodinách. Teprve když je vám vůně příjemná po celou dobu testu, víte, že jste našli tu správnou kombinaci. Nezapomeňte si recept napsat, ať víte, v jakém poměru máte smíchat jednotlivé složky u finální výroby většího množství parfému (poměr odpovídá použitému množství kapek).
Esenciální oleje doporučené jako hlava:
anýz, bazalka, bergamot, citrón, eukalyptus, grep, heřmánek, jalovec, kajeput, kardamom, levandule, lemongras, limeta, mandarinka, máta, meduňka, petitgrain, pomeranč, neroli, skořice
Esenciální oleje doporučené jako srdce:
anýz, bazalka, cypřiš, černý pepř, heřmánek, hřebíček, jalovec, jasmín, kananga, kardamom, lemongras, levandule, mandarinka, majoránka, máta, muškátový oříšek, neroli, petitgrain, rozmarýna, růže, růžové dřevo, šalvěj muškátová, skořice, tymián, ylang-ylang, zázvor
Esenciální oleje doporučené jako základ:
benzoe, borovice, cedrové dřevo, geránium , hřebíček, jasmín, jedle, kadidlovník, kardamom, myrha, neroli, pačuli, růže, santalové dřevo, skořice, vanilka, ylang-ylang, zázvor.
Berte toto rozdělení však spíše jako doporučení. Sami uvidíte, které vůně odezní nejrychleji a které se naopak zdrží nejdéle. A teď už k samotné výrobě.
Pokud chcete vyrobit skutečně přírodní parfém, který nebude dráždit ani velmi citlivou pokožku, doporučujeme zkusit parfém na olejové bázi. Nejvhodnějším olejem pro tyto účely je OLEJ JOJOBOVÝ, neboť nemá vlastní výraznou vůni a má dlouhou trvanlivost.
Pro přípravu 8 ml olejového parfému budeme potřebovat:
6 ml jojobového oleje
2 ml vonné kompozice (směs esenciálních olejů) – odpovídá přibližně 40 kapkám
nádobku 8 ml
Postup: Podle svého receptu připravíme směs esenciálních olejů. Poté dolijeme jojobový olej do konečného objemu 8 ml.
Pokud se chcete inspirovat, vyzkoušejte některý z BIO AROMA ROLL-ONŮ.
Klasický parfém je na bázi alkoholu. Použijte buď čistý líh z melasy nebo zrní (ne bramborový!) nebo velmi kvalitní čistou vodku. Výhodou tohoto parfému je, že se nezkazí ani po dlouhé době a můžete jej umístit do krásného flakonku s rozprašovačem a získat tak odpovídající náhradu za parfémy z obchodů.
Pro přípravu 30 ml parfému budeme potřebovat:
21-23 ml kvalitního lihu
7-9 ml vonné kompozice - 1 ml odpovídá přibližně 20 kapkám
nádobku 30 ml
Postup: Podle svého receptu připravíme směs esenciálních olejů, kterou necháme alespoň 2 dny nechat ležet. Poté ji můžeme zředit lihem na konečný objem 30 ml a nechat výslednou směs zrát několik týdnů (ideálně 6, minimálně alespoň 2).
A na závěr pro inspiraci několik receptů převzatých z fusionparfumery.com. Pokud některý z nich vyzkoušíte, určitě nám dejte vědět, jak se vůně líbila
Smyslně kořeněný: 8 kapek santalového dřeva, 2 kapky pomeranče, 1 kapka pačuli, 1 kapka ylang-ylang
Květinová romance: 5 kapek palmorůžová, 3 kapky růže, 1 kapka geránia, 1 kapka ylang-ylang
Temně záhadný: 8 kapek santalového dřeva, 3 kapky levandule, 1 kapka cedrového dřeva
Svůdný: 7 kapek santalového dřeva, 7 kapek pačuli, 3 kapky neroli, 1 kapka jasmínu
Ticho: 3 kapky levandule, 3 kapky neroli, 2 kapky máty
Povznesení: 3 kapky bergamotu, 1 kapka jasmínu, 4 kapky lemongras, 1 kapka neroli
Marocké tajemství: 3 kapky bergamotu, 2 kapky palmorůžová, 3 kapky růže, 4 kapky santalového dřeva
Egyptská královna: 2 kapky skořice, 3 kapky limety, 4 kapky růže, 5 kapek ylang-ylang
Ohnivý: 2 kapky černého pepře, 3 kapky pačuli, 4 kapky růžového dřeva, 3 kapky ylang-ylang
Tonikum lásky: 3 kapky santalového dřeva, 2 kapky vanilky, 3 kapky cedrového dřeva, 15 kapek bergamotu
Dejme parfému šanci rozehrát náš příběh
Jinými slovy – abychom po aplikaci parfému krásně voněli, je třeba nejprve zbavit tělo jedů, které se uvnitř našeho těla zbytečně tvoří, prostupují potem z těla ven a zapáchají. Pot přestane být tolik agresivní a zápach přestane být nesnesitelný a obtěžující. Nebezpečí nepředstavují parfémy a krásné vůně, ale přidané syntetické chemické látky, které se uvnitř některých lahviček také nacházejí. Zajímejme se o to, proč parfém používáme a k jakým účelům byl parfém vyvinut. Každá vůně by měla být obsažena v přírodě. Extrakty z přírodních složek bývají častokrát na vyšší cenové úrovni než syntetické vůně připravené v chemických laboratořích. Vyberme si pro sebe vždy čistý přírodní parfém bez dalších chemických látek a investujme tak do svého zdraví. Používejme přírodní a kvalitní vůně, které lahodí našim smyslovým orgánům, dodávají nám sebevědomí, uklidňují naší mysl, eliminují negativní emoce a zvednou nám náladu. Zamysleme se nad tím, zda vůně naší kůže a potu bude náš parfém dále rozvíjet v neodolatelného a přitažlivého člověka nebo jenom umocní naši nedbalost o sama sebe a své vnitřní já. Jen tak splní parfém svůj účel – budeme po jeho aplikaci na naši pokožku nádherně vonět a budeme se cítit skvěle. V kombinaci s parfémem rozehraje vůně naší kůže a potu náš vlastní příběh. Jaký bude? To už záleží na každém z nás……
Autor: Diana Nebeská
24. 1. 2014
|