Chinin v nápojích – ano nebo ne?
Odpůrci hořkých nápojů namítnou, že hořký nápoj nepožijí ani omylem, natož tonik a milovníkům hořkých nápojů následujících pár řádků možná naopak vykouzlí úsměv na tváři a zvolí uváženější strategii. Někdo si nevybere ani jedno a má své osvědčené prostředky. Pojďme si proto hlavně pro milovníky hořkých nápojů přiblížit již zmíněný chinin trochu více.
Chinin je alkaloid a je tedy považován v určité dávce za jed. Získává se ze stromu chinovníku lékařského (Cinchona officinalis), který pochází z Jižní Ameriky z horských oblastí And. Do Evropy se chinin dostal teprve až v polovině 17. století, avšak byl znám domorodými indiány již mnoho let předtím. Domorodci využívali hořkou chuť chinovníkové kůry keře k léčbám horečnatých stavů, NADMĚRNÉHO POCENÍ, zimnice a především malárie. Kůra z kmene keře je i v dnešní době stále považována za lepší kvalitu než kůra z větví.
V současné době je u nás chinin součástí alkoholických, ale i nealkoholických nápojů. Určitě všichni známe tonik. Nápoj s typickou hořkou chutí, která nás má varovat před jeho neuváženou konzumací. Chuť chininu si někteří lidé velmi rychle oblíbili, zejména v kombinaci s alkoholem. Chininový prášek je velmi dobře rozpustný v ethanolu. Takový gin s tonikem mohou mnozí považovat za velmi chutný nápoj, který jim zpříjemní večer, ovšem u někoho může na druhou stranu konzumace tohoto nápoje vyvolat pravý opak. Prahový vjem máme každý z nás jiný a vnitřní metabolismus také.
Pro nápoje určené ke konzumaci lidí je povoleno, Vyhláškou 447/2004 Sb., o požadavcích na látky určených k aromatizaci potravin, chinin používat, ale jeho dávka nesmí překročit v nealkoholickém nápoji 75 mg/dm-3 a v alkoholickém nápoji max. 300 mg/dm-3. Více než 5 g chininu způsobuje již vážné otravy. Dospělá zdravá osoba by neměla užít denně více než 40 mg/kg chininu a rozhodně by se nápojům s obsahem chininu měly vyhýbat těhotné ženy a děti. Tato informace ovšem na nealkoholických nápojích chybí!
Posviťme si na chinin
Musíme si uvědomit, že chinin, a zvláště v kombinaci s alkoholem, je protoplazmatický jed. Mluvíme o tzv. vytlačování vody z buněk, kde alkohol spolu s chininem zaujímá místo vody a brzdí metabolické procesy uvnitř našeho těla. Je tedy nutné, konzumujeme-li nápoje s obsahem chininu, dbát vyšší opatrnosti a rozhodně to s takovými nápoji nepřehánět! Maximální POVOLENÉ LIMITY v nápojích jsou pro zdravého jedince neškodné, ale zkusme si položit otázku, jestli během jednoho večera zůstaneme opravdu jen u jednoho toniku. Možná budou dva, možná tři, možná i více a možná i něco ostřejšího k tomu. To už není pro buňku lidského těla zrovna ideální stav! Je proto zcela jistě vhodné, abychom se pravidelné a časté konzumaci nápojů s obsahem chininu, a zvláště v kombinaci s alkoholem, vyhýbali.
Lidé si přítomnost chininu v toniku mohou ověřit pod UV lampou. Obsahuje-li sklenička opravdový chinin, nikoli jeho náhražku, tak sklenička s tonikem pod UV lampou svítí. Ačkoli je nápoj průhledný, rozzáří se na stole bleděmodrou barvou podobně jako naše bílé triko. To je signál, že pijeme tonik s obsahem chininu. Žádný jiný čirý bezbarvý nápoj pod UV lampou takovou příjemnou bleděmodrou lampičku na stole neudělá. A je-li těch „lampiček“ na stole víc, intenzita svítícího chininu ve sklenici předčí jakoukoli svíčku nebo dokonce silnější světelný zdroj.
Nízká dávka chininu pomáhá, vysoká dávka zabíjí
Většina ALKALOIDŮ je rostlinného původu a byly dány do vínku rostlinám samotnou Matkou přírodou. Alkaloidy mají v chemickém vzorci vždy vázaný dusík. Zřejmě proto, že rostliny dusík potřebují ke svému růstu. Ne nadarmo jsou proto hnojiva pro rostliny mj. také s obsahem dusíku. Alkaloidy mají v rostlinách především obrannou funkci, ale pro člověka je mnoho z nich značně toxických. To ovšem neznamená, že všechny alkaloidy ihned po požití zabíjejí. Záleží na jejich dávkování. V současné době je konkrétně chinin z rostlin izolován a navzdory své toxicitě je pro své léčivé účinky součástí mnoha léků používaných v lékařství stejně jako ostatní alkaloidy. Můžeme proto konstatovat, že chinin léčí. Člověk na základě mnohaletých zkušeností zjistil, že alkaloidy jsou sice jedovaté, ale nemocným lidem v nízkých dávkách pomáhají. Všeobecně u jedů se můžeme setkat např. s pojmem NOAEL ( The no observed adverse effect level), což je nejvyšší dávka, při které nebyl zjištěn toxický účinek, ale také s pojmem LD (Lethal dose), což je míra toxicity látky, která způsobí u jedinců určitého druhu smrt. Z pochopitelných důvodů byl stejným způsobem stanoven pro užití člověkem i chinin. Velké dávky chininu mohou způsobit bolesti hlavy, poruchy zraku, sluchu, otupení svalstva, způsobit alergickou reakci a také poškodit plod v těle nastávajících maminek či rovnou způsobit potrat.
Dodnes se chinin využívá k léčbě malárie, horečky či bolesti jako analgetikum a antipyretikum. Po podání vstupuje chinin do krevního řečiště, kde cirkuluje v celém těle, proto se při otravě chininem v lékařství využívá mimotělní čištění krve. Chinin by neměli užívat lidé s arytmií či nízkým tlakem, protože zpomaluje srdeční frekvenci a snižuje krevní tlak. Alergici by měli při požívání nápojů s obsahem chininu také zbystřit svou pozornost! Reakce imunitního systému jedinců po požití vyšších dávek nápojů s obsahem chininu může být nepředvídatelná!
Je-li chinin stále v současnosti využíván k léčbě malárie, je tedy účinný na PARAZITA latinským názvem Plasmodium (Zimnička), který po průniku do organismu míří do jater, kde tento parazit sídlí. Odtud vypouští do krevního řečiště své další nebezpečné stádium. Parazit je tedy nejen chráněn jaterními buňkami, ale je zároveň spjat s červenými krvinkami, takže není vůbec jednoduché se ho zbavit. Chinin se ale přes všechny své toxické účinky jeví jako velmi účinný přírodní prostředek na léčbu proti malárii, způsobující u člověka až 80% smrtnost.
O toxických účincích chininu dnes není pochyb. Můžeme však konzumací nápojů s obsahem chininu dodávat do svého organismu přírodní alkaloid, který pomáhá předcházet některým negativním účinkům nemocí, např. snižovat vysokou horečku*. Jestli využijeme sklenici toniku nebo si raději vezmeme nějaké chemicky připravené antipyretikum bez obsahu chininu v podobě tabletky, to už záleží na každém z nás. V každém případě je nutné zvážit, kolik si čeho vezmeme. V obou uvedených případech je předávkování a následná otrava organismu více než možná. V současné době by se dalo dokonce říci, že předávkování volně prodejnými chemickými antipyretiky je mnohem pravděpodobnější, než předávkování volně prodejným nealkoholickým nápojem s obsahem chininu. Je velká škoda, že tonik obsahuje cukr a oxid uhličitý. Milovníkům hořkých nápojů by určitě chutnal i bez těchto zbytečných a zdraví škodlivých ingrediencí. CUKR má totiž na zdraví světové populace mnohem větší negativní vliv než samotný alkaloid chinin.
Pokud by se výrobní technologie toniku změnila na nápoj bez cukru a bublin, mohli bychom dokonce uvažovat o slavnostním přípitku: “Na zdraví!“ V opačném případě to nelze tvrdit s určitostí.
* Vysoká horečka není totéž, co zvýšená teplota. Zvýšená teplota je považována za přirozený obranný mechanismus organismu, a proto bychom jí snižovat neměli.
20. 11. 2014
|