Nejběžnější otravy jedovatými rostlinami a nejčastější intoxikace léky
„Mami, mami, podívej, máme plnou zahradu bledulí a sněženek,“ křičí na maminku její nejmilejší stvoření na celém světě – holčička, kterou si vždycky s manželem přáli, a utíká mamince předat nádhernou bílou kytici plnou houpajících se zvonečků. Tak nějak může vypadat jaro na zahrádce mnohých z nás, které už jistě všichni milovníci rozkvetlých zahrad netrpělivě očekáváme. Aniž bychom si uvědomili, že taková milá kytička, která rozehřeje nejedno srdce, může skrývat nebezpečí, jež můžeme jako rodiče podcenit. Konvalinky, bledule, sněženky a dokonce i čerstvý petrklíč (prvosenka jarní) obsahují látky, které jsou pro člověka jedovaté. Trháme-li takové kytičky, měli bychom si potom pořádně umýt ruce, zvláště děti, které jsou schopné do pusy strčit v podstatě mnohokrát cokoli. Na zahradách nám roste mnoho pestrobarevných kytiček, stromků, keříků, které krásně voní nebo je máme jenom na okrasu stříhané do různých tvarů zdobících kouty či chodníky našich zahrádek, a proto bychom na malé děti měli dávat větší pozor, aby jednu takovou kytičku či lísteček neměly zájem ochutnat.
Jedovaté rostliny na zahradách
Máme-li malé děti, měli bychom se vyvarovat sázení na své zahrádky některých základních jedovatých rostlin, abychom předešli nebezpečí, jež mohou skrývat. Ne každý má botanika v rodině, a proto je rozumné uvést několik základních rostlin, které by na zahradách, kde si hrají malé děti, raději být neměly. Nejčastěji jde o otravy bobulemi, které se dětem líbí a kuličky mohou zaměnit i za bonbóny. Zde je několik tipů, kdy je vždy nutné kontaktovat lékaře! U většiny jedovatých rostlin si raději pospěšte a příjezd lékaře neodkládejte!
Mahonie cesmínolistá – nejčastěji je zaměňována s borůvkou, jejíž listy vypadají jako bobkový list. Vysoce toxické sice nejsou, ale u malého dítěte může dojít podráždění GIT (gastrointestinální trakt), průjmu a zvracení. Mějte po ruce raději aktivní uhlí.
Fazol obecný – nejčastější chybou je, že dětem nevysvětlíme, aby nejedly syrové plody, ale pouze vařené. Fazole obsahují vysoce toxický termolabilní fasin, po jehož požití nám dítě může skončit nejen s průjmy, ale i s poškozeným metabolismem. To samé platí pro dospělého člověka! Nejtoxičtější je fazol šarlatový s lákavými červenými nebo červenobílými květy, kde průjem vyvolají už 2-3 ks syrové fazole!
Jmelí – sbírají se pouze listy, ze kterých se vaří léčivé odvary, což se nedá s jistotou říci o bílých bobulích. V bobulích je obsažen kardiotoxický viskotoxin, kde už po dvou bobulích malé dítě pocítí potíže. Dětem nepodáváme ani čaje z listů!
Pámelník bílý – opět s krásnými bílými bobulemi, kde pocítíme střevní potíže.
Rulík zlomocný – má už přímo v názvu zakotveno, že po požití nevěstí nic dobrého. Už tři bobule po požití dítětem mohou vyvolat těžkou otravu! Obsahují alkaloidy atropin, hyoscyamin a skopolamin, jež způsobují halucinace, zvracení, neklid a parestézii končetin. Je ihned nutné kontaktovat lékaře - hospitalizace!
Durman (panenská okurka) – toxické jsou listy, ale zejména plody, kde již 15 semínek vyvolá u malého dítěte dezorientaci, halucinace a zčervenání kůže! Durman obsahuje alkaloidy skopolamin a hyoscyamin stejně jako rulík zlomocný. Mějte po ruce aktivní uhlí a ihned kontaktujte lékaře - hospitalizace!
Tis obecný – opět okrasný jehličnatý keřík zdobící mnoho soukromých zahrad, ale i zahrad veřejných. Nádherné červené bobule, které jsou pro děti lákadlem, nevěstí po požití nic dobrého. Jedovatá je i kůra a jehličí. Obsahují kardiotoxický taxin.
Ptačí zob – lákavé modré bobulky po požití způsobí těžkou otravu GIT.
Vraní oko – nasládlé černé bobule obsahují saponiny, způsobující závratě a bolesti hlavy. Můžeme si ho splést i s mnohem horším rulíkem zlomocným!
Bolševník velkolepý – má sice honosné jméno, nicméně na zahrady, kde si hrají děti, nepatří. Jedy se do organismu dostávají už jenom otřením listů o tvář, kde spolu se slunečním zářením naskočí mnohokrát i veliké puchýře. Obsahuje furokumariny. Dítě může skončit na oddělení popálenin a po zahojení puchýřů může mít až do dospělosti na tváři či holém těle jizvy!
Lýkovec – už dvě krásné červené bobule vyvolají u dítěte otravu. Poruchy CNS, srdečního rytmu a křeče signalizují vstup mezereinu a dafnetoxinu obsažených v lýkovci do organismu. Ihned kontaktovat lékaře!
Nejen na zahradě, ale i doma mohou mnozí z nás mít mnoho květin, které do bytů, kde si hrají děti, nepatří. Proslulá diffenbachie s nápadnými velkými listy s bílými flíčky obsahuje mikroskopické krystalky šťavelanu vápenatého, po jehož požití natéká jazyk, vázne polykání a dochází k nekróze sliznice v ústech a jícnu. Nic příjemného! Dnes se z listů diffenbachie odstraňují tyto dráždivé složky kultivací, ale příliš nespoléhejte na to, že právě vaše rostlina je ta, která šťavelan vápenatý neobsahuje. Dalo by se říci, že citliví jedinci, kteří mají navíc zvýšenou citlivost na tvorbu ledvinových kamenů, by měli zbystřit i v případě rebarbory, která šťavelan vápenatý taktéž v nemalém množství obsahuje.
Kytičky, keříčky, stromky atp., které nám zdobí zahrady, jsou krásné, ale měli bychom být při jejich vysazování na své zahrady velmi opatrní, zvláště neznáme-li je a máme malé děti. Na druhou stranu se pojďme podívat, které léky může vaše dítě doma nejčastěji najít, splést si je s bonbónem a mohou mu způsobit četné otravy a vážné zdravotní komplikace úplně stejně jako bobule jedovatých rostlin. Možná právě vy takové léky máte doma. Máte je před dětmi bezpečně schované?
Nejčastější intoxikace (otrava) léky
Mnoho z nás má doma volně prodejné léky, při kterých by nás možná ani nenapadlo, že spolkne-li je naše dítě, budeme si jejich přítomnost doma vyčítat až do konce svého života. Léky na lékařský předpis nevyjímaje! I lék může být jed, záleží však na dávce a dalších faktorech. S čím se nejčastěji můžeme doma setkat? Pojďme si v krátkosti připomenout čtyři nejužívanější skupiny léků:
Salicyláty – kyselina acetylsalicylová je obsažena v lécích typu analgetika, antipyretika, antiflogistika a také antigregancia. Nezapomínejme, že antidotum (protijed) není! Když vám malé dítě věku např. 3 roky spolkne 3 tabletky analgetik, které máte doma na bolesti, začne zvracet krev, bude zrychleně dýchat – hrozí edém plic, jeho tep bude zvýšený – hrozí infarkt! Je nutné zmínit, že kyselina acetylsalicylová je chemickou náhražkou kyseliny salicylové, která je běžnou složkou ve VRBOVÉ KŮŘE. Vrbová kůra se užívá na záněty svalů, kloubů, ztuhlost, sportovní úrazy a dnu. Vhodná je také koupel ve vrbové kůře. V obou případech: Jak léků, tak vrbové kůry se vyvarujte volného umístění výrobků v dosahu dětí!
Paracetamol – při předávkování a požití dětmi hrozí poškození jater, ledvin, metabolická acidóza a smrt. Celkem běžný lék zakoupíte volně v prodeji v lékárně a položíte ho v domnění, že se nemůže nic stát tam, kde na něj dítě dosáhne a pro jeho lahodnou chuť vonící po ovoci v pestrobarevném obalu, se pro dítě stane lákavým nápojem. Příznakem předávkování a otravy jsou bolesti břicha a zvracení. Paracetamol je jedno z nejrozšířenějších analgetik a antipyretik. Dítě léčené antiepileptiky má po požití horší prognózu než jinak zdravé dítě. Acetanilidový derivát, který paracetamol obsahuje, se vlivem metabolismu mění na vysoce reaktivní N-acetyl-p-benzochinonimin, který je hepatotoxický (poškozuje játra). Spolu s paracetamolem vstupuje zároveň sám do procesu ochrany jater tzv. glutathion (antioxidant GSH), který tento proces poškození jaterní tkáně reguluje. Tělo si ho tvoří samo dostatek, přijímáme-li patřičnou stravu. Pokud se zdravě nestravujeme, můžeme mít smůlu a GSH si tělo tvoří málo! Proti předávkování paracetamolem existuje antidotum zvané Broncholysin. Podá ho v případě podezření na předávkování paracetamolem lékař!
Nesteroidní antirevmatika – máme doma na bolesti pohybového aparátu v podobě tabletek nebo mastí. Potlačují nám sice zánět a bolesti, ale dokáží vyvolat nežádoucí účinky v GIT a ledvinách. Už 16 g nesteroidních antirevmatik dokáže u dospělého jedince vyvolat dezorientovanost a bezvědomí. Copak asi udělá poloviční dávka s malým dítětem? Poškození jater a ledvin, zvracení, edém mozku a plic či poruchy vědomí nevyjímaje. K nejzávažnějším patří otravy fenylbutazonem, který je pro člověka a hospodářská zvířata užívaná ke konzumaci lidmi přísně zakázán, ale u domácích mazlíčků je k léčbě artritidy povolen.
Antidepresiva – běžně užívané skupiny léků v mnoha domácnostech výhradně na lékařský předpis. Příznakem předávkování je zvýšený tep, sucho v ústech, porucha vědomí až kóma, porucha srdečního rytmu, křeče, blokují neurotransmiter acetylcholin podobně jako atropin. Antidotum není! Záleží na dávce. U malého dítěte může dojít při nechtěném požití ke smrti už po několika hodinách, ale i dnech!
Podobné příznaky mají i léky užívané při poruchách spánku, zde je ovšem letální dávka mnohonásobně vyšší. Ovšem když někdo nemůže spát, je schopen dávky překračovat, jenom proto, aby zesílil jejich účinek, čehož by se měl každý, kdo užívá tuto skupinu léčiv rozhodně vyvarovat!
Očividně některé rostliny, stejně jako některé léky skrývají potenciální nebezpečí nejen pro naše děti, ale i nás dospělé. Všichni musíme dbát zvýšené opatrnosti při vysazování jednotlivých druhů rostlin na svých zahradách, hlídat své děti a mít se na pozoru, abychom léky, které mnoho z nás běžně užívá, jsme měli před dětmi pečlivě schované tak, aby na ně nedosáhly. Raději to 5x zkontrolujme! Pokud se něco takového stane, co budeme tvrdit? Byla to náhoda? Ale kdeže! Náhody přece neexistují!
Na závěr se zkusme zamyslet a odpovědět si každý sám na dvě otázky: K jakým intoxikacím nejčastěji dochází? Je to intoxikace z požití jedovatých rostlin nebo z předávkování léky?
24. 2. 2015
|